su kaçağı tespit cihazı

Home / Posts tagged "su kaçağı tespit cihazı"
Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı Tespiti

Su kaçakları günümüzde su tesisatının olduğu hemen her alanda görülebilen bir durumdur. Bazı yapılarda kısa sürede hasar olabilirken bazılarında inşaat aşamasında sağlam bir tesisat kurulması nedeniyle uzun süre sorunsuz şekilde borular kullanılabilir. Bu durum yapı özellikleri ve sonradan eklenen çevresel koşullar gibi kontrol dışı durumlarla yakından ilgilidir. Su kaçağı tespiti işlemleri ise, bir iş yeri ya da dairede bulunan su borularının bağlantı noktalarında görülen kaçak işlemlerinin tespit edilerek çözümlenmesidir. Sızıntı olan borular, günümüzde çok kolay şekilde bulunabilmektedir. Bu durum, beraberinde çözümün de hızlı ve kolay olmasını sağlar. Günümüzde, su kaçak tespitlerini yapan cihazlar büyük bir gelişme kaydedilmesini sağlamıştır.

Su Kaçağı Oluşma Nedenleri

Su kaçağı oluşma nedenleri farklı açılardan değerlendirilebilir ve şu şekilde sıralanabilir:

 • Ustaların yapmış olduğu hatalar,
 • İnşaat döneminden kalan tesisat hataları
 • Tesisattaki ara musluk montajının doğru yapılmaması
 • Conta işlev kaybı olması, özellikle batarya altında bulunan parçadaki sorun
 • Tesisatı oluşturan bağlantı borularında su sızdırma meydana gelmesi
 • Çok eski binalarda boruların, kullanım ve dış kaynaklar nedeniyle hasar görmesi, artık değişmesinin gerekmesi
 • Bina içindeki aşırı nemden kaynaklanan boru çürüme durumu
 • Tesisatın normal kurulmasına rağmen ilerleyen önemlerde oluşan hasarları onarma çabası sırasında kaynak işlemlerinin hatalı şekilde olması
 • Kontrol dışı doğal felaketler nedeniyle tesisatın hasara uğraması şeklinde sıralama yapılabilir.

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağı tespiti için firmamıza başvurularınızı yapmadan önce bazı işaretler evinizde su kaçağı olduğunu gösterebilir. Bu ipuçlarını ne kadar erkenden fark ederseniz sonuçların da olumlu olması o kadar kolay olacaktır.  Ancak bu noktada kendini açıkça belli eden kaçaklar olabileceği gibi tersine kendini hiç belli etmeyen su kaçaklarına da rastlamak mümkündür.

Faturanız çok geldiyse, su kaçağı olabilir. Birkaç aydan beri kullanımda fark olmamasına rağmen su faturalarınız çok geliyorsa bu halde su kaçağı olma riski çok yüksektir. Her su akan yeri kapattıktan sonra su saatinin olduğu yere giderek sizin saatinizin dönüp dönmediğini kontrol ediniz. Muhtemelen hiçbir yer açık olmasa da sanki bir yerden su akıyor gibi dönmeye devam edecektir. Bunu önlemek için, eğer bir süre evde kalmıyorsanız vanaları kapatabilirsiniz. Böylece boru içindeki akış durur ve faturanız da gereksiz yere çok gelmez. En azından tamirat olana kadar bunu yapabilirsiniz. Kapatılan vanalar bölgesel de olabilir. Üşenmeden hangi vananın akıntıya neden olduğunu görebilirsiniz. Ancak bu sıkıntılı durumu daha fazla yaşamamak için en kısa sürede çözüm geliştirmeniz önerilir. Firmamız ideal şekilde çözüm sunan bir kurumdur.

Kötü koku gelmesi ve bunun devam etmesi halinde ev- iş yerinizdeki su tesisatının sızıntı yapıyor olması ihtimali çok yüksektir. Özellikle duvardan dışarı akan ve ortama dâhil olan sızıntılarda kokunun nedeni beklemedir. Aynı yerde kalan ve yenilenen sızıntı beraberinde küflü bir kokuya neden olabilir. Bu olmasa bile, ortamda ağırlık yaratır.

Damlama, şapırtı seslerinin olması, su sızıntısı anlamına gelebilir. Bu durum duvar içi ya da duvar dışında olabilir. Dışarıyı kontrol ettikten sonra eğer bir yerde birikinti yoksa duvarda suyun sızdığına dair parlak bir görüntü oluşmamışsa bu halde içeriden olması muhtemeldir. Su kaçağı bulma firmamızdan acilen yardım alabilirsiniz.

Su Kaçak Tespit Cihazları

Su kaçak işlemlerinde tespit cihazları bir anlamda devrim niteliğindedir. Kaçağın tespitinde büyük kolaylık olması bunun nedenidir. Yani hem zaman hem de emek açısından avantaj sağlayabileceğiniz bu cihazlar firmamız tarafından kullanılmaktadır. Sizin için ideal çözümler sunmak, firmamızın en önemli amaçlarından biridir. Su kaçak tespiti cihazlarının bazı avantajları ve teknik özelliklerine gelince şöyle bir sıralama olabilir:

 • Kolayca su kaçağı olan yeri tespit eder.
 • Kendi içinde değişik çeşitleri vardır. Örneğin akustik olanlar, çeşme tesisatından akan suyu bulabilir.
 • Dinleme cihazı kullanılarak suyun nerede aktığı hızlıca bulunur. Adım adım bu işlem yapılır. Bütün tesisatın geçtiği yerler incelendikten sonra sonuç kesin şekilde alınır.
 • Cihazlardan bir diğeri de nem ölçmeye bağlı olarak kaçak tespiti yapan çeşitlerdir. Bunlarda cihazın hassasiyeti nemdir. Nerede daha fazla nem varsa orada su kaçağı vardır.
 • En etkili yöntemlerden biri olan kameralı boru içi görüntüleme cihazı da özellikle zor tespit edilen su kaçaklarında uygulanmaktadır. Bu cihazlarda kablo uzunlukları, kaçak tespiti yapılacak alana göre değişebilir. Termal kamera ile sıcak suyun ya da soğuk suyun nerede olduğu belirlenebilir. Pis su olan tesisatta son derece etkilidir.
Tespit İşleminde Tadilat Süreci

Su kaçağı bulma işlemleri bundan 40 yıl kadar öncesinde epey teferruatlı bir işlemdi. Duvar arkasında kaçak olan yeri bulmak için buranın yıkılması gerekiyordu. Bunun anlamı da yeniden bir sürü maliyet demekti. Günümüzde çok az yıkıntı ya da hiç yıkıntı olmadan tadilat işlemleri sonlandırılabilmektedir. Yani cihazlar sayesinde küçük ve önemsiz bir akıntı için duvar yıkımı olmamaktadır. Sorunun büyüklüğüne göre çözüm üretilmekte ve olabilecek en iyi yöntem geliştirilmektedir.  Örneğin fayans altındaki bir tesisatın onarılması için kırma işlemi yapılmadan çıkarma yapılır, sonra onarım gerçekleşir ve yeniden fayans yerine takılır.  Bu süreci profesyonel şekilde sürdüren firmamız size ekstra maddi yük getirmeden işlemleri tamamlayacaktır.

Boru Tesisatı Yenileme İşlemi Nedir?

Bir tesisatta borulardaki kaçak belirlendikten sonra tamir sürecinde bazen boru tesisatının yenilenmesi gerekebilir. Bunun anlamı, sızıntıların kapatılmasının mümkün olmaması, dolayısıyla yeni bir boru sistemine geçiş yapılmasının gerekmesidir. Örneğin birkaç boru üzerinde birden fazla ve büyük çatlaklar varsa, bu halde tesisat yenilenmesine ihtiyaç olabilir. Bu aşamaya gelmeden önce boru işlerine kalıcı şekilde çözüm geliştirme amacıyla kapatıcı kimyasal ürünler kullanılır. Kırılma işlemi olmadan bu yapılabilir.

Evde Pratik Müdahaleler

Bir ev ya da iş yerinde su kaçağı varsa bu halde basit ve pratik çözümler üretmeniz gerekebilir. En azından daha sağlıklı çözümler alana kadar bu akıntının durmasını sağlayabilirsiniz. Yapı marketlerde, sıvacı, boyacılarda su geçirmez derç gibi malzemeler kullanılabilir. Alçı sıva da kullanılması mümkündür. Problemin yenilenmesi muhtemel olmakla beraber geçici çözüm isteyen kişiler için bu durum idealdir.

Su Kaçağı Fiyatları Ne Kadar?

Nasıl bir uygulama yapılacağı, firma piyasa değerlendirmesi, kullanılan malzeme özellikleri, ne kadar büyük kaçak olduğu, tamir işlemlerinde neler olacağı gibi durumlar dikkate alınarak fiyatlandırma yapılabilir. Firmamıza ayrıca sadece tespit işlemleri için de başvuru yapabilirsiniz. Örneğin çözüm için kendiniz zaten bir yöntem geliştirdiyseniz bu halde tespit etmek yeterli olacaktır.

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık açma farklı yerlerde görülebilen sorun için geliştirilen bir hizmettir. Örneğin lavabolarda, banyo lavabo giderinde, banyo yerdeki delik giderinde, klozet, mutfak borularında meydana gelen tıkanıklıkları yok etmek gerekir. Aksi halde ev ya da iş yerlerinizi su basabilir. Bazı hallerde maddi zararlar alabilirsiniz. Ancak tıkanıklık açma için başvurularınızı yapmadan önce bu yerlerin neden tıkanabileceğini de bilmek gerekir.

 • Katı ve borudan geçmesi zor cisimleri deliğe atmak
 • Mutfakta yemek atıklarını filtrelememek
 • Tuvalet giderine büyük parça peçete, orkid gibi maddeler atmak
 • Banyo yer deliklerine saç ve benzeri maddeleri kaçırmak, temiz bırakmamak gibi nedenlerle tıkanma olabilir.

Kurumsal tıkanıklık açma hizmetlerimizden yararlanmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
Tıkla Ara 30 DK Servis Kapıda